(podstawa prawna Dz. U. z 2002r., Nr 175, poz. 1440 z późn. zm.)
Osoby niepełnosprawne korzystające z przejazdów środkami transportu PKS i PKP uprawnione są do ulg. Aby korzystać z prawa do zniżki, należy mieć ze sobą dokumenty potwierdzające stopień niepełnosprawności. Od stopnia niepełnosprawności uzależniona jest wielkość zniżki.

Dokumentami poświadczającymi uprawnienia dzieci i młodzieży niepełnosprawnych do korzystania z ulgi 78% w środkach transportu PKS i PKP są:

– Dla dzieci i młodzieży uczęszczających do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej albo ośrodka lub placówki o charakterze oświatowym:
legitymacja przedszkolna dla dziecka niepełnosprawnego,
legitymacja szkolna dla uczniów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych,
legitymacja szkolna lub studencka wraz z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność.

– Dla dzieci i młodzieży nie uczęszczających do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej albo ośrod¬ka lub placówki o charakterze oświatowym:
legitymacja osoby niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia, wystawiona przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności,
legitymacja osoby niepełnosprawnej wystawiona przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności,
wypis z treści orzeczenia KiZ, stwierdzający zaliczenie do jednej z grup inwalidów,
wypis z treści orzeczenia lekarza ZUS, stwierdzający częściową niezdolność do pracy, całkowitą niezdolność do pracy albo całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samo¬dzielnej egzystencji.

Przy przejazdach do i z jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecz¬nej bądź organizujących turnusy rehabilitacyjne, wraz z dokumentem poświadczającym niepełnosprawność, wymagane jest zaświadczenie (zawiadomienie, skierowanie) określające odpowiednio:
– termin i miejsce badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej lub na turnusie rehabilitacyjnym,
– potwierdzenie stawienia się na badania, konsultacje, zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia terapeutyczne.

Dokumentami poświadczającymi uprawnienie jednego z rodziców lub opiekuna dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do korzystania z ulgi 78% są:
– dokumenty potwierdzające niepełnosprawność dziecka – jeśli przejazd jest odbywany z dzieckiem,
– zaświadczenie wydane przez przedszkole, szkołę, szkoły wyższe lub placówkę oświatową lub opiekuńczo-wychowawczą (wzór zaświadczenia w rozporządzeniu) lub zaświadczenie wyda¬ne przez placówkę zdrowotną, udzielającą pomocy społecznej, organizującą turnusy rehabilitacyjne – jeżeli przejazd jest odbywany po dziecko lub po jego odwiezieniu.

Dokumentami poświadczającymi uprawnienia osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji do korzystania z ulg są:
1) wypis z treści orzeczenia KiZ o zaliczeniu do 1. grupy inwalidów,
2) wypis z treści orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej lub komisji lekarskiej MSWiA o zaliczeniu do 1. grupy inwalidów,
3) wypis z treści orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, stwierdzający całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji,
4) zaświadczenie ZUS stwierdzające zaliczenie wyrokiem sądu do 1. grupy inwalidów bądź uznanie niezdolności do samodzielnej egzystencji,
5) wypis z treści orzeczenia lekarza rzeczoznawcy KRUS stwierdzający niezdolność do samodzielnej egzystencji,
6) wypis z treści komisji lekarskiej KRUS stwierdzający niezdolność do samodzielnej egzystencji,
7) zaświadczenie KRUS stwierdzające zaliczenie wyrokiem sądu do 1. grupy inwalidów bądź uznanie niezdolności do samodzielnej egzystencji,
8) legitymacja emeryta-rencisty wojskowego z wpisem o zaliczeniu do 1. grupy inwalidów,
9) legitymacja emeryta-rencisty policyjnego z wpisem o zaliczeniu do 1. grupy inwalidów,
10) legitymacja osoby niepełnosprawnej stwierdzająca znaczny stopień niepełnosprawności wydana przez powiatowy zespół d/s orzekania o niepełnosprawności.

– Dokumenty wymienione wyżej w pkt. 1-7 okazuje się wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość.
– Dokumentami poświadczającymi uprawnienia osób niewidomych nie będących osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji są dokumenty wymienione w pkt 1-10 z tym, że muszą one stwierdzać niezdolność do pracy, inwalidztwo albo niepełnosprawność z powodu stanu narządu wzroku.
– Dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do korzystania z ulgi 95% – przy przejazdach dla:
opiekuna lub przewodnika towarzyszącego w podróży osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji: – jeden z dokumentów z pkt. 1-10,
przewodnika lub opiekuna towarzyszącego osobie niewidomej lub dla psa przewodnika: – jeden z dokumentów z pkt. 1-10 (dodatkowo potwierdzające inwalidztwo narządu wzroku),
dla emerytów i rencistów korzystających z dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37% są zaświadczenia wydane przez związki emerytów i rencistów (jest ich wiele, często w zależności od wykonywanego zawodu) według załącznika zamieszczonego w rozporządzeniu wraz z dowodem osobistym.